Haber

Hatay’da yanan ormanlık alanlar yeşilleniyor

Hatay’da yanan ormanlık alanlar yeşilleniyor

HATAY – Hatay Orman Bölge Müdürlüğü yanan ormanlık alanlarda ağaçlandırma çalışması başlattı.

Hatay’da 2019 yılında toplam 79 yangında 72 hektar ormanı kül olurken, Ekim 2020’de ise 300 hektar orman yanarak kül oldu. Yanan alanların eski görünümüne kavuşturulması amacıyla başlatılan çalışmalar kapsamında Hatay Orman Bölge Müdürlüğü, Hatay’ın tüm ilçelerinde ağaçlandırma çalışması başlattı. Coğrafyaya adapte olmuş kızılçam fidanlarının dikildiği orman alanlarına birebir vakitte defne, zeytin, alıç ve badem üzere gelir getirici tıp ağaç fidanları dikiliyor.

Hatay Orman Bölge Müdürü Ali Özdemir kanunen yanan alanları ağaçlandırmaları gerektiğini belirterek “Yanan alanların tamamında çalışma yapıldı, dikimler yapıldı. Biz takibini yapıyoruz, başarısız olduğumuz küçük lokal alanlar var. Bu sonbahar ve önümüzde ki ilkbaharda oralarda da fidan dikmek suretiyle yanan alanlarda, 1 hektarlık bile boş alan bırakmadan ağaçlandırma çalışmalarını tamamlamış olacağız” dedi.

Özdemir, ekolojiye uygun ağaçların dikildiğine dikkat çekerek şunları kaydetti:

“Genelde yöreye, ekolojiye uygun bu coğrafyaya daha önceden adapte olmuş kızılçam dikiyoruz. Ama yerleşim yerlerine yakın yerlerde gelir getirici tür dediğimiz türlerle de ağaçlandırma yapıyoruz. Bizim bölgemizde defne, zeytin, alıç ve badem gibi türlerle de hem köylümüze ekonomik anlamda bir katkı sağlansın istiyoruz, hem de yerleşim yerlerinden veya tarım alanlarından ormana yangının geçişini engelleyici bir perde oluşturmak istiyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu