Haber

Erdoğan’ın kabine sonrası asgari ücret mesajı heyecan yarattı! İşte kuliste konuşulan o numara

Milyonlarca asgari ücretle çalışan Temmuz ayında yapılacak orta zam tutarına kilitlenirken, sayının belirleneceği Asgari Fiyat Tespit Komisyonu toplantıları da dikkatle takip ediliyor.

KOMİSYONUN 2. TOPLANTISI 19 HAZİRAN’DA

İlk toplantıdan somut rakamlar çıkmazken, komisyon, asgari ücrete yapılan ara zammı görüşmek üzere 2. toplantısını 19 Haziran’da yapacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek ikinci toplantıya işçi kesimini temsilen TÜRK-İŞ, patron kesimini temsilen Türkiye Patronlar Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) heyeti katılacak.

ERDOĞAN’IN KABİN SONRASI MESAJI HEYECAN VERDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise 7 milyonu aşkın çalışanı doğrudan, dolaylı olarak da tüm vatandaşı ilgilendiren asgari ücret artışına ilişkin dünkü Kabine toplantısının ardından şu açıklamayı yaptı: “Asgari ücret komisyonu ile ilgili müzakerelere başlandı. Müzakereler yapıcı bir zeminde ilerliyor.Umarım tüm taraflara hitap edecek olumlu bir gelişme ile sonuçlanır.” kullanılmış.

“ASGAM ÜCRET 11 BİN TL OLACAK”

Erdoğan’ın asgari ücretle ilgili mesajının ardından Ankara kulislerinde konuşulan yeni iddia büyük ses getirdi. Asgari ücrete yüzde 17-18 enflasyon ve yüzde 10 sosyal yardım payının eklenmesiyle yeni rakamın net 11 bin lira olacağı öne sürüldü.

GÜNCEL TABAN FİYAT NET 8 bin 506 TL

Asgari ücret, işçi için aylık brüt 10 bin 8 lira, vergi ve kesintiler düşüldükten sonra net 8 bin 506 lira ve 80 kuruş olarak uygulanıyor. Asgari fiyatın patrona maliyeti toplam işçi için 11 bin 759 lira 40 kuruş. Bunun 10 bin 8 lirası brüt taban fiyat, 1551 lirası 24 kuruş sosyal güvenlik primi, 200 lirası 16 kuruş işveren işsizlik sigortası fonu.

haber-lacin.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu