Teknoloji

Samsung’tan devrim niteliğinde bir teknoloji: Günlük hayatta da kullanılabilir!

İletişim dünyasında her zaman rakiplerinden bir adım önde olmak isteyen Samsung, yerin metrelerce altında bile bağlantı kurmamızı sağlayacak bir teknoloji üzerinde çalışıyor.

Samsung, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada, “NTN (Karasal Olmayan Ağlar)” isimli modem ile uydu üzerinden bağlantı kurabileceğimizi duyurdu. Samsung’un ürettiği Exynos yonga setlerine entegre edilecek modem ile kullanıcılar artık yerleşim yerlerinden uzak bölgelerde bile hızlı bir şekilde iletişim kurabilecek.

STANDART 5G KARASAL OLMAYAN MODEM (NTN)

Karasal olmayan ağlar, NTN (Karasal Olmayan Modem) hücresel ağ ilişkilerinin bulunmadığı yerlerde Uydular üzerinden iletişim kurmasına bile izin verecek. Özellikle afet gibi acil durumlarda insanların kesintisiz iletişim kurmasını sağlayacak teknoloji hayat kurtaracak.

APPLE’IN UYDU İLETİŞİM ÖZELLİĞİNDEN AYIRAN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Apple, 2022 yılının son çeyreğinde tanıttığı Iphone 14 ile uydu üzerinden iletişim kurmamızı sağladı. Akıllı cihazlar için yeni olan bu özellik, daha ilk günden kullanıcılarda merak uyandırmayı başardı. Omnispace, Apple’ın sunduğu uydu iletişim özelliğini kullanabilmemiz için uydu şirketi ile anlaşma yapmıştı. Ancak yapılan anlaşmaya göre Apple kullanıcılarının bu özelliği yalnızca acil durumlarda kullanabilecekleri belirtilmişti.

Söz konusu özellik için Samsung tarafına baktığımızda sadece acil durumlarda değil günlük kullanımda da uydu üzerinden NTN’ye bağlanmak mümkün olacak. Samsung’un telefonların çekmediği yerlerde iletişimi sağlayacak olması, teknoloji pazarında rakiplerinden bir adım önde olacağını gösteriyor.

OKYANUS ALTINDA OLSA BİLE GÖRÜNTÜ VE VİDEO GÖNDEREBİLİRİZ

Gücünü Samsung’un Exynos işlemcisinden alacak olan NTN ile okyanusun altında olsak bile sevdiklerimize fotoğraf ve görüntü gönderip anında bağlantı kurabileceğiz.

TURKCELL VE ASELSAN’DAN İŞ BİRLİĞİ

Yeni bilgilere göre Türkiye’de de bu konuda adımlar atıldı. Turkcell ve ASELSAN ile yapılan anlaşma, iki şirketin iş birliğine dayanıyordu. Anlaşmaya göre, yeni nesil haberleşme teknolojileri ve karasal ağların uydu ile entegrasyonu sağlanarak haberleşmenin kesintisiz olarak kullanılması hedeflenecek.

KAYNAK: HABER7

mustafakemalpasa-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu