Yaşam

Sahtekarlık Sendromu için bir el kitabı: Neden Yetersiz Hissediyorum?

ensonhaber.com

Başkalarına kıyasla kendinizi hep yetersiz mi buluyorsunuz? Bulunduğunuz yeri ve kazandığınız başarıları gerçekten hak etmediğinizi düşünüyor musunuz? Şimdiye kadar herkesi kandırmış olsanız bile bir gün birinin maskenizi indirmesinden ve aldatmacanızın ortaya çıkmasından mı korkuyorsunuz?

Sahtekarlık sendromunu duydunuz mu? İmposter sendromu ya da psikoloji dünyasındaki adıyla imposter sendromundan mustarip insanlar, başarılarını her zaman şans ya da şansla açıklarlar ve hatta takdir edildiklerinde başkalarını kandırıyormuş gibi hissederler.

Bu nedenle kendi yeteneklerini ve çabalarını görüp kabul etmek yerine, hep ifşa olma korkusuyla yaşarlar. Bu felaketi önlemenin tek yolunun daha fazla çaba göstermek olduğunu düşünerek kendilerini tüketmeye çalışırlar.

kendini anlama

Psikoterapist Michaela Muthig, Neden Yetersiz Hissediyorum? kitabında bu yaygın durumu irdeliyor; Kendine özgü bir düşük özgüven türü olan imposter sendromunun neden ortaya çıkabileceğini ve nasıl farklı şekillerde kendini gösterebileceğini açıklamanın yanı sıra, kendimizi anlamamızı sağlayan soruları da gündeme getiriyor.

Sayfa: 208

Araştırma ve ödevler…

Sahtekarlık olgusuna eğilimli bireyler hangi karakter özelliklerine sahiptir? Hangi çocukluk deneyimleri düşük benlik saygısına neden olur? Endişelerimiz kendilerini nasıl gösterir? Daha da önemlisi bunları anladıktan sonra hayatımızı kolaylaştırmak için neler yapabiliriz?

Muthig kitabında sadece bu soruları yanıtlamamıza yardımcı olmakla kalmıyor, aynı zamanda yanıtlarımıza göre hareket etmemiz için bize alıştırmalar ve ödevler sunuyor.

Kitap sayfası için iletişim:

[email protected]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu