Haber

İlk Suudi kadın astronot Uluslararası Uzay İstasyonu’na gidiyor

Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) ikinci özel gezisini yapmak için Pazar günü bir SpaceX roketi fırlatıldı. Suudi Arabistan’ın ilk kadın astronotu da grubun ortasındaydı. Rayyanah Barnawi ve Ali al-Qarni Pazar günü Florida, Cape Canaveral’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden SpaceX Falcon 9 roketiyle havalandı.

İki Suudi astronot, bir dizi deney gerçekleştirmek için ilk kez Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) özel bir göreve gidiyor. Resmi Suudi Haber Ajansı (SPA), iki astronotun “mikro yerçekimi ortamında insan araştırmaları, hücre bilimleri ve bulut tohumlama” odaklı 14 deney gerçekleştireceğini yazdı. Kanser kök hücre araştırmalarında uzmanlaşmış bir bilim adamı olan Barnawi, Suudi Arabistan’ın meme kanseri araştırmalarını ilerletmeye odaklanacak.

Astronotlar ayrıca uzay uçuşu sırasında yerde 12.000 Suudi öğrenciyle üç bilinçlendirme deneyi gerçekleştirerek yeni nesil bilim insanlarına ve astronot adaylarına ilham vermeyi hedefliyor.
AX-2 görevi, eski NASA astronotu Peggy Whitson tarafından yönetiliyor ve yine ödeme yapan astronot John Shoffner’ı taşıyor. Geçen yıl Nisan ayında, SpaceX, Dünya yörüngesine turist gezilerinde bir kilometre taşı olarak görülen, tamamıyla adanmış ilk astronot grubunu ISS’ye fırlattı. (BBC Türkçe)

haber-dazkiri.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu