Haber

Hazreti Hüseyin ve Yakınları Kars’ta Anıldı

Kars’ta Hazreti Hüseyin ve yakınları, Kerbela’da şehadetlerinin 1384. yıl dönümünde anıldı.

Hüseyin ve yakınlarının Kerbela’da şehadetinin 1384. yıl dönümünde binlerce kadın, erkek ve çocuk anma yürüyüşü düzenledi.

Hazreti Ali Camii’nden başlayan yürüyüşte, ellerinde Türk bayrağı, Atatürk ve Hazreti Ali posterleri bulunan binlerce Karslı, Faikbey Caddesi, Gazi Ahmet Muhtar Paşa Caddesi ve Cumhuriyet Caddesi boyunca yürüyerek Kars Şehitliği’ne geldi.

Anma, şehitlik önünde dualar, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti.

Kerbela şehitlerini anma etkinliğinde konuşan Vali Yardımcısı/Belediye Başkanı Türker Öksüz, “Hz. Hüseyin, Kerbela’da İslam’ın bekası için kendisini ve ailesini feda etmekten çekinmeyen büyük bir insandı. Hazreti Hüseyin ve ailesine bir kez daha rahmet ve minnetle.Peygamberimizin sevgilisi “Torunu Hazreti Hüseyin’in ve beraberindeki mazlumların Kerbela’da şehit edilmesi İslam aleminin ortak acısıdır. Kerbela’nın İslam alemine en büyük mesajı birlik, beraberlik ve kardeşliktir.”

Programda Asri Mezarlığı önündeki Aşure Meydanı’nda okunan ağıtları dinleyenlerden bazıları gözyaşlarına hakim olamadı. Program, mezarlık ziyaretinin ardından sona erdi. – KARS

haber-ihsangazi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu