Haber

CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın: Partide demokrasi yarışı olması çok doğal.

CHP Küme Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile bazı CHP’li milletvekillerinin internet üzerinden yaptığı görüşmeye atıfta bulunarak, “Parti içinde bir demokrasi yarışı olması çok doğal.

Günaydın, partisinin Polatlı İlçe Başkanlığı’na yaptığı ziyarette gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu ve bazı CHP’li milletvekillerinin Zoom toplantısına ilişkin değerlendirmelerinin sorulması üzerine Günaydın, rastgele bir televizyon programında söylediklerinin ve toplantıda konuştuklarının toplantıya uygun olduğunu söyledi.

Günaydın, “Gizli sözü olan biri değilim, yıllardır bu şekilde hareket ederim. Hiçbir eylem partimin ve ülkemin çıkarından başka bir sonuca varmaz.” söz konusu.

Toplantının medyada sık yer almasının diğer siyasi partiler ve parti içi dinamikler için bir fırsat olarak değerlendirilebileceğini dile getiren Günaydın, şöyle devam etti:

“Partide demokrasi yarışı olması çok doğal. Ama bunu sakin ve kurallı bir şekilde yapalım. Parti olağan bir kongreye gidiyor, bu olağan bir süreç ve ilk değil. Yani aslında tüzüğümüz gereği 2-3 yılda bir yapacağız. Bu sefer de yapıyoruz. Olağan akışında devam etsin ama biz ülkenin gündemini tutmaya devam edeceğiz. Ama siyasetçiler olarak tabii ki kongre ve kongre sürecini çalışmaya devam edeceğiz. bundan daha doğal.”

Günaydın, “Görüşmenin değerlendirme formunu nasıl buldu” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Adalet ve Kalkınma Partisi’nde kimse cumhurbaşkanı adayı olamaz. Kimsenin aklına bile gelmez. MHP’de cumhurbaşkanı adayı olduğunu hatırlıyorum. Meclise girdi ve adam silahla tehdit edildi. CHP’de iç demokrasi var ve yıllardır çalışıyor. Biz ‘Biz bununla gurur duyuyoruz. Yani bu durdurulamaz. Partinin ve ülkenin bekası için bu demokratik kuralları ve kanalları açık tutacağız. Kendi iç tartışmalarımızı asla kamuoyunun ana gündemi haline getirmeyeceğiz.”

“CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu olayla ilgili bir değerlendirmesi oldu mu? Kendisiyle bu konuyu konuşur musunuz?” Günaydın, “Genel liderimizle haftada en az üç dört kez görüşüyorum. O yüzden görüşmeyeceğiz diye bir iddia yok.” diye cevap verdi.

“İnsanlar artık bir konut kriziyle karşı karşıya”

Hükümet, İlçe Başkanlığı’nda yaptığı konuşmada ekonomiAynı günün politikalarına da değinen Günaydın, Türkiye’nin uzun süredir dünyada örneği olmayan, birbiriyle yüzde yüz zıtlık oluşturabilecek zikzaklara sahip bir ekonomi politikasıyla yönetildiğini söyledi.

“Yani ne siyaset var ne de yönetim var.” Günaydın dedi ki:

“Bizi bu terimleri kullanmaya iten bilgidir. Yüzde 17,5’lik bir poliçe faizi var. Kredi çekmeye kalksanız yüzde kaç faiz veriyorlar gibi. Dünyanın hiçbir yerinde olmayan bir şey. Konut fiyatları ve kiralar o kadar arttı ki insanlar artık konut kriziyle karşı karşıya. Dünyanın en değerli tarım ülkesi gıda enflasyonunun en yüksek olduğu ülke oldu. Mutfakta çorba kaynatmak zordur. Bu süreçte bir halkın gündemini halkın ana gündemi haline getirmemiz lazım.”

Meclis’e 15 günlük tatilin yeteceğini ifade eden Günaydın, “Bu sıcakta kuryeler çalışıyor. Tarım işçileri, çiftçiler çalışıyor, köylüler çalışıyor. Aynı zamanda büro çalışanları da büroda meşgul. Tabii ki milletvekillerinin dinlenme hakları var veya seçim bölgelerinde çalışma hakları var. Ama 15 gün yeterli bir süre.” söz konusu.

Günaydın, seçim sonrası süreçte partisine destek verenlerin yaşadığı hayal kırıklığını dile getirerek, “Vatandaşlarımızı yeniden o coşkuyla seçime ve gayrete çağırmak için önce biz ayağa kalkacağız. CHP teşkilatı bunu yapacak güce sahiptir. 9 Eylül’de 100. yılımızı kutlayacağız. Dünyada 100. yılımızı kutlayacağız. Bunu gören çok az siyasi parti var. Bu partinin uzun yıllar muhalefette olmasına rağmen en ufak bir dağılma göstermeden dimdik ayakta durabilmesi Atatürk ilke ve inkılaplarına ve ona olan inancımıza bağlıdır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu